Fjalor etimologjik i gjuhës shqipe View larger

Fjalor etimologjik i gjuhes shqipe

Kolec Topalli A-003234

New product

Përshkrim i shkurtër

“Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe” i akademik Kolec Topallit është një nga veprat themelore në lëmin e Albanologjisë. Akademia e Shkencave të Republikës së Shqipërisë e nderoi me çmimin “Çabej” për vitin 2018 akademik Kolec Topallin, pas botimit të kësaj vepre.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef
ISBN9789928241337
Viti i botimit2017

5 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Autori me këtë vepër madhore ka arritur të na japë në dorë një fjalor, i cili përfshin në vetvete pjesën më të madhe të pasurisë leksikore të shqipes, përqendruar në pjesën aktive të gjuhës së gjallë. Siç ka vënë re edhe studiuesja Anila Omari, fjalori ka plot 42 846 njësi leksikore (duke përfshirë dhe derivatet) dhe 2 331 njësi onomastike. Pra kemi të bëjmë me një fjalor që ka marrë në shqyrtim për nga burimi numrin më të madh të njësive leksikore deri më sot.

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages1984
ISBN9789928241337
RedaktoriAnila Omari, Seit Mancaku
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat18.2 x 25.4
I ri1