Mentaliteti antikapitalist View larger

Mentaliteti antikapitalist

Ludwig von Mises BLA0251

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër mendja liberale e Evropës së shekullit të XX shtron debatin se përse intelektualët janë skeptikë ndaj kapitalizimit. Njëherësh ky libër shërben edhe si një ballafaqim idesh mes atyre që mbështesin tregun privat dhe atyre që e kritikojnë atë.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN 9789928236227

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

I cilësuar shpesh si një nga mbrojtësit më të zjarrtë të kapitalizmit dhe liberalizmit klasik, Ludwig von Mises vlerësohet veçanërisht për traktatin e tij mbi ekonominë "Human Action: a treatise on economics", një vepër monumentale 1000 faqesh në të cilin ekspozohen në mënyrë të plotë pozicionet epistemologjike dhe metodologjike të shkollës austriake mbi "konceptimin subjektiv të vlerës", "individualizmin metodologjik", "teoria e këmbimeve indirekte", "teoria e parasë dhe kapitalit", "teoria e tregut", "teoria e cikleve ekonomike", e deri tek problemet etike, politike dhe sociale që përmban ekonomia si shkencë.

Data sheet

pages180
ISBN 9789928236227
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Civici
I ri1