E drejta e Biznesit e Bashkimit Evropian

Cyril Nourissat BPA0006

New product

Përshkrim i shkurtër

Botimi i tretë i këtij libri është përditësuar pas hyrjes në fuqi të Traktatit të Bashkimit Evropian dhe të Traktatit mbi Funksionimin e Bashkimit Evropian (të riparë në Lisbonë).

More details

298 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928415318
Viti i botimit2012

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

15 other products in the same category:

More info

Ndryshimet kryesore janë analizuar si në planin institucional ashtu dhe në atë material. Një vend shumë i rëndësishëm u është kushtuar instrumenteve të bashkëpunimit juridik dhe gjyqësor në fushën tregtare, kryesisht hyrjes në fuqi të Rregullores "Romë l", mbi kontratat civile dhe tregtare.

Janë pasqyruar rezultatet e pesë viteve zbatim të reformës së thellë të kontrollit "të decentralizuar" të praktikave antikonkurrencë (zhvillimi i procedurave të negociuara), si dhe riorganizimi i rregullores së përjashtimeve në fushën e kufizimeve vertikale.

Është analizuar legjislacioni i ri i ndihmave shtetërore, zhvillimet e fundit në fushën e kontrollit të përqendrimeve, si edhe jurisprudenca më e fundit, duke nënvizuar luhatjet serioze që mund të konstatohen në fushën e qarkullimit të lirë, luhatje që shtrojnë pyetje mbi rolin akoma dhe më efikas që do t'i duhet të luajë tashmë Gjykatës së Drejtësisë të Bashkimit Evropian, ndërkohë që ka përfunduar afati i transpozimit të Direktivës "Shërbime" në tregun e brendshëm.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages602
ISBN9789928415318
Shtëpia botuesePapirurs
Viti i botimit2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri