Categories

Specials

List of products by supplier: UEGEN

per page
Showing 65 - 96 of 330 items
 • Quick view
  2 160 Lekë 2 400 Lekë -10% In Stock

  Autorja më popullore në botë, Daniell Steel ka lexues të çmendur edhe në Shqipëri. Për këtë kategori lexuesish po sjellim dy prej romaneve më të fundit, rrëfime tipike “ala Danielle”: I pari është vëzhgim plot mprehtësi në realitet mes dashurisë dhe tradhëtisë në një mjedis pune, ndërsa i dyti sjell fatin e një skiatoreje që paralizohet dhe vendos të...

  2 160 Lekë
  2 400 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Një grup djemsh mbeten në mëshirë të fatit në mes të detit dhe pas një stuhie të fortë ata dalin në një ishull të shkretë, ku u duhet të mësojmë të shkojnë mirë me njëri tjetrin nëse duan të mbijetojnë.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ecce Homo! Një mrekulli e rënë në tokë, një dhuratë prej njeriut të madh! Një ese e tërë, shoqëruar me parathënie, lexohet me ëndje dhe kuptohet menjëherë. «Më dëgjoni! shkruan Niçe. Sepse unë jam ky njeri (ku ngrenë krye zakonet, krenaria, instinktet). Mbi të gjitha mos më ngatërroni me të tjerët!» Efekti i parë: e sheh veten jo rastësisht të futur në...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Sa herë përmendet emri i Stefan Cvajgut një tjetër shkëlqim merr letërsia. Një penë që diti të futej në skutat e qenies njerëzore, të ndiente dhimbjen e dashurinë, dridhjet dhe përshkënditjet bashkë me të; pena që dalloi detajet më të imëta të veprimeve dhe fizikut të saj, të cilat përcillnin shumë mirë atë çfarë fjalët nuk e thoshin dot. Hapësira...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në një histori dashurie gjithnjë do të gjendet një pengesë: E kam një të dashur; prindërit nuk ma mbështesin zgjedhjen: Ti je një vampire dhe unë jo, dhe justifikime të tjera të këtij lloji. Në këtë roman pengesa është thjeshtë: bota atje jashtë. Këtë roman e zbuloi autori i famshëm amerikan, John Green, i cili shprehet: Ky roman më sjell ndërmend çfarë...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Bujar Balliu ka zgjedhur rrugën e vëzhguesit dhe përshkruesit asnjanës të ngjarjes dhe të karaktereve... Fraza lakonike, ritmi i rrëfimit, krijojnë tensionin emocional dramtik; për pasojë edhe kënaqësinë artistike

  800 Lekë
  In Stock
 • Ky është një libër bazë që shënoi epokën e madhe të studimit të subkoshiencës njerëzore, shtysat dhe domethënien e tyre. Këtu zënë fill shumë nga teoritë e mëvonshme të Frojdit, një prej mendjeve më të spikatura të shekullit të kaluar

 • Ky është një nga romanet më të fuqishme në historinë që merr përsipër të rrëfejë. Arratisja shqiptare që në fillim të tranzicionit, udhëtimi fizik, i cili është temër qendrore në këtë poman. Por më të rëndësishme janë odisea dhe transformimi i shpirtit individual dhe kolektiv që përjetojnë emigrantët. Këtu është fuqia dhe mjeshtria e autorit

 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ky është një nga romanet më të fuqishme në historinë që merr përsipër të rrëfejë. Arratisja shqiptare që në fillim të tranzicionit, udhëtimi fizik, i cili është temër qendrore në këtë poman. Por më të rëndësishme janë odisea dhe transformimi i shpirtit individual dhe kolektiv që përjetojnë emigrantët. Këtu është fuqia dhe mjeshtria e autorit

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Eni Ferguson ishte një arkitekte e re e shkëlqyer në Manhatan. E bukur, e talentuar, me një punë të mirë, apartament të ri dhe të dashur, dukej sikur e kishte botën në pëllëmbë të dorës derisa një zile telefoni ndryshoi rrjedhën e jetës së saj përgjithmonë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Vasfi Barutin nuk e intereson shumë dokumenti, po karakteri i Enver Hoxhës. Ne prej tij mbajmë mend plot skena të paharruara, ku pothuajse nuk ndodh asgjë dhe ngrihet në qiell sikur ka ndodhur gjithçka. I kemi pasur kudo komunistët: në lagjen tonë, në fshat, në repart, në fushë: kudo. Për­ditë jemi përshëndetur, i dimë mirë historitë e tyre, ashtu siç...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Erosi dhe qytetërimi është përkthyer në të gjitha gjuhët e botës.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Është e imja kjo mbrëmje është vëllimi i nëntëmbëdhjetë i këtij autori, ku e gjithë përvoja e tij në lëmin e poezisë, përsosja e teknika poetike, por edhe kulminacioni në ndjeshmëri dhe në botën shpirtërore zbrasin plot sqimë dhe mjeshtri të rrallë. Skënder Rusi është ndër poetët më të mirë të kohës tonë, pa të cilin nuk mund të rroket përmasa e poezisë...

 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Është e imja kjo mbrëmje është vëllimi i nëntëmbëdhjetë i këtij autori, ku e gjithë përvoja e tij në lëmin e poezisë, përsosja e teknika poetike, por edhe kulminacioni në ndjeshmëri dhe në botën shpirtërore zbrasin plot sqimë dhe mjeshtri të rrallë. Skënder Rusi është ndër poetët më të mirë të kohës tonë, pa të cilin nuk mund të rroket përmasa e poezisë...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Do të mundet Kasandra të provojë se nuk gënjen? Kasandra është e vendosur të ndihmojë njerëzit të ndjekin fatin e tyre, por askush nuk i beson profecitë e saj. Atë, madje, as nuk e lejojnë të shkruajë fatet që mbajnë brenda biskotat e shitura nga Furra e Orakullit e familjes. E vendosur të provojë të kundërtën - dhe t'u japë një mësim të mirë disa...

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Nuk mund ta zgjedhësh dot nëse lëndohesh apo jo në këtë botë, por ke njëfarë mundësie për të zgjedhur nga kush mund të lëndohesh.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Një arritje e përsosur Johnson-i jo vetëm ka ngritur në qiell ?ërçillin me këtë libër, por e ka rivalizuar me mjeshtërinë e tij. Financial Times

 • Një arritje e përsosur Johnson-i jo vetëm ka ngritur në qiell ?ërçillin me këtë libër, por e ka rivalizuar me mjeshtërinë e tij. Financial Times

 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Falimentimi i Xhekut të vogël është një roman mbi administrimin e parasë dhe vështirësitë që lidhen me të, një temë mjaft e rëndësishme në edukimin e fëmijëve. Xhek Fullton, një amerikan i vogël që hyn në klasën e tretë të shkollës fillore, ëndërron të bëhet tregtar... Në këtë sipërmarrje të bukur e delikate, a do të arrinte Xheku të shmangte gabimet,...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Romani “Fitimtarët” e Danielle Steel është një tjetër kulm artistik në veprën e saj. Ajo sjell në mënyrë të fuqishme historinë e një skiatoreve që mbetet e paralizuar dhe bashkë me të atin i kapërcejnë të gjitha fatkeqësitë dhe shndërrohen në burim frymëzimi edhe për të tjerët në mënyrën sesi duhet sfiduar jeta

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Fjalori frazologjik frëngjisht-shqip është botimi i plotë, i përgatitur nga Ndue Beleshi, i cili veç formimit filologjik, i bashkëngjit edhe përvojën personale prej shumë vitesh duke jetuar në vende frëngjishtfolëse

 • Quick view
  3 500 Lekë In Stock

  Fjalori frazologjik frëngjisht-shqip është botimi i plotë, i përgatitur nga Ndue Beleshi, i cili veç formimit filologjik, i bashkëngjit edhe përvojën personale prej shumë vitesh duke jetuar në vende frëngjishtfolëse

  3 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 250 Lekë In Stock

  Fjalor shpjegues I mitologjisë: Kjo mitologji është e mbështetur në historinë tonë, në legjendat e ardhura prej kohëve të lashta, ska farsë, as banalitet, ska harresa. Heronjtë e mitologjisë, gjatë gjithë teksteve të fjalorit, luftojnë, dashurojnë, thonë shumë poezi, sigurisht janë edhe ngapak romantikë, të mbushura më një melankoli e trishtim të...

  1 250 Lekë
  In Stock
 • Ky eshte studim i plote mbi muziken popullore shqiptare, realizuar nga Vasil Tole

 • Quick view
  2 800 Lekë Out of stock

  Frëngjishtja e re pa mundim e Assimil është bashkëkohore. Gramatika paraqitet në mënyrë thelbësore, bazuar në shënimet e veçuara. Ato ju çojnë në studimin e strukturuar të gjuhës, sidomos duke u përfshirë edhe mësimi përsëritës, që zhvillojet gjithnjë pas gjashtë mësimesh. Mësimet përsëritëse janë më të ngjeshura, mjaft të vlefshme, japin gjithmonë një...

  2 800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Përkthyer në gjuhën Shqipe nga Frengjishtja, ka qënë simboli i cunit harrakat dhe zemër-mirë. Gavroshi ka dy motra dhe 2 vëllezër por familja e braktis duke e nxjërrë në rrugë.  

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në librin Gjëmimi i bubullimës rimerren ngjarjet e lëna në Kur ushqehen luanët, duke vijuar kështu sagën e Courtney. Sean Courtney dhe i biri Dirk kuptojnë se lufta është gati për të filluar. Sean bie në dashuri me një grua që quhet Ruth.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një libër mjaft interesant nga Fridrih Nie, këtë radhë me "Gjenealogjia e moralit" me shqyrtimet e tij të shkëlqyera, gjuhën e kthjellët dhe parashtresat e zjarrta, aq të vlefshme për do njeri. Ironia therëse po edhe tërheqëse është mjeti që të përthith, të rrëmben dhe të shtyn të ecësh përpara me këmbët e tua. Fjala e tij dëgjohet aktualisht si një perlë...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Roland Spahiu është një zë i ri i letërsisë shqipe, i cili fillimisht ka botuar romanin "Fluturat". Tani keni në duar aforizmat e këtij shkrimtari të ri, me një tis poetik dhe madhështinë e fjalës

Showing 65 - 96 of 330 items