Budallai View larger

Budallai

Hakob Melik Hakobyan A-005659

New product

Përshkrim i shkurtër

"Budallai" është legjenda e paharrueshme e një burri, e një gruaje dhe e një kombi të ndarë. Megjithëse nuk ështe një roman drejtpërdrejt mbi genocidin armen, kryevepra e Raffit është po aq e rëndësishme për të kuptuar kontekstin historik nën Perandorinë Osmane në fund të shekuliit të 19-të.

More details

498 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062772

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ngjarjet e romanit vendosen në sfondin e luftës Ruso-Turke mbas vitit 1877, shumë kohë para fillimit të masakrave masive. Nëpërmjet veprave të tij Raffi, bëri thirrje për veprim, unitet dhe mbështetje tek vetja. Shumë nga kritikat adresuar komunitetit armen të kohës; janë problematika po aq të rëndësishme edhe sot për popullin armen. Ai parashikoi se çfarë do të ndodhte me kombin e tij nëse vetë ai populli nuk do të ngrihej që të kërkonte ndryshimin e fatit, që fuqitë e mëdha kishin përcaktuar për të.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages420
ISBN9789928062772
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArtan Meçi
RomanSagë&Histori
I ri1