Tao Te Ching - Rruga drejt virtytit View larger

Tao Te Ching - Rruga drejt virtytit

Sun Tzu A-007389

New product

Përshkrim i shkurtër

Doktrina e Laozi e sjelle permes ketij libri ka luajtur rol të rëndësishëm për gjithë zhvillimin e filozofisë kineze brenda shtetit te saj, por e ka bere ate te njohur ne te gjithe boten pergjate historise deri ne ditet tona.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062949

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pavarësisht debateve dhe paqartësive lidhur me autorin e kësaj vepre, është pranuar tashmë se ajo është shkruar nga Li Er, i cili sipas legjendës, ka pasur mjekër dhe vetulla të bardha qysh në lindje, prandaj nga pasardhësit u quajt Laozi (Plaku / Plaku i urtë).

Laozi ka lindur në fund të periudhës së pranverë-vjeshtës, pra rreth 2500 vjet përpara dhe konsiderohet si filozof, mendimtar e historian i madh i Kinës antike, si themelues dhe përfaqësuesi kryesor i shkollës së Taoizmit.

Po kështu Laozi është cilësuar si një ndër njerëzit më të famshëm të kulturës botërore si dhe renditet ndër 100 historianët më të famshëm të botës.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages135
ISBN9789928062949
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiIljaz Spahiu
I ri1