Beteja per paqen View larger

Beteja per paqen

Juan Manuel Santos A-007486

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky liber eshte shkruar nga Juan Manuel Santos, fitues i Çmimit “Nobel” për Paqen - 2016

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063175

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kam qenë president i Kolumbisë për tetë vjet, nga gushti i 2010-ës  deri    gusht  2018  dhe  kam  marrë  çmimin  Nobel për  Paqen    2016-ën.  Ky  çmim  u  dha    sipas  Komitetit Norvegjez të Nobelit – si vlerësim për “përpjekjen e vendosur  për  t’i  dhënë  fund    se  pesëdhjetë  viteve  të luftës civile në vend e cila u kushtoi jetën të paktën 220.000 kolumbianëve  dhe  shpërnguli  nga  shtëpitë  e  tyre  rreth gjashtë milion persona”.

Populli kolumbian vuajti për më shumë se gjysmë shekulli nga një konfl ikt i armatosur mes gueriljeve të FARK, një grup subversiv me pikëpamje marksiste dhe shtetit kolumbian.

Masakra,  sekuestrime,  zhvatje,  vrasje...  marrje  me  dhunë e  fshatrave    tëra,  përvetësim  i    mbjellave me  koka dhe  trafi kut    drogës,  kanë  qenë    qendër    lajmeve  të Kolumbisë për gjithë atë kohë. Vite    parë,  po  t’i  pyesje  kolumbianët  nëse  besonin  në një  proces  negocimi  me  FARK,  pjesa    e  madhe  do   

përgjigjeshin se ishte diçka e pamundur. Të gjitha përpjekjet e deriatëhershme kishin dështuar. Nuk  ka  manual  udhëzimesh  për    vendosur  paqen.  Por ka  disa  parametra,  kushte,  parime,    shërbejnë  si  fare ndriçues për çdo përpjekje për paqen në botë.

_ _ _

Leximi  i  këtij  libri  kaq  mbresëlënës  për  rrugëtimin  drejt  paqes,  libër    cilin  e kam  lexuar  me  interes  e  madje  mund të them edhe me pasion, më ka bërë që të  ndjej  nevojën  e    dialoguarit  me  të në  çdo  paragraf.  Njoh  personalisht  gati të gjitha episodet që tregohen, disa prej tyre  nga  pozita      lejonin  apo  më detyronin t’i shihja nga një këndvështrim i ndryshëm nga ai i përvojës së presidentit Santos, por duke ndarë të njëjtin vlerësim se kjo përpjekje e gjatë ishte një ngjarje historike.

_ _ _

Ajo      ka  ngërthyer    shumë  te ky  libër    përzierje  e  një  gazetarie  të mirë  me  perspektivën  historike  dhe protagonizmin  e  spikatur  personal –  është pjesa në të cilën kam marrë pjesë, si nga jashtë ashtu nga brenda, duke filluar nga  mandati  presidencial  e  Belisario Betankurit.  Pra,    nga  çasti  kur  shteti kolumbian  merr  përsipër  çeljen  e  një dialogu për të bërë të mundur arritjen e një marrëveshjeje paqeje me ata që kishin kapur armët

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928063175
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLuljeta Shtino
I ri1