Historia e lashte e Shqiperise dhe e shqiptareve

Mehdi Frasheri PL0026

New product

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657826

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 other products in the same category:

More info

Pjesë nga libri: Veprimet që veprojnë përmbi kombet, kaq të shumta janë, të largëta e të mpleksura sa shumë herë shkoqitja e këtyre është e pamundshme. Por megjithëkëtë, kjo gjë s'na ndalon dot të mejtohemi për shkoqitjen e tyre. Se historia e kombeve të sotëm dhe ajo e kombeve të shkuar që kanë ardhur mbi faqen e dheut, studimi i klimës, i vendit, mbi njerëzit, mbi kombet, na kanë zbuluar mjaft të vërteta, për të dhënë kurajo të shkoqitim këto ngjarje. Në të zgjidhurit e çështjeve që vumë përpara, lipsemi të marrim në sy tokën që rri kombi shqiptar, të shkuarat e ti, psikologjinë e tij, veprimet që kanë vepruar mbi të dhe të tjera gjë. Po herën e parë na lipset të dimë se kombi shqiptar ku rri? Deri ku ka qenë Shqipëria? E gjer ku është sot? Arbëri e vjetër. Meqënëse fjala Shqipëri është fjalë e re, ndaj vjetërsisë së kombi tonë, për Shqipërinë e vjetër përdorim fjalën Arbëri; se kjo fjalë i kap të gjitha viset që kanë pasë ndenjur qëmoti, gjithë vëllazëritë arbnore. Arbëria ndahej në tri pjesë të mëdha: Iliria, Epiri, Maqedonia.

Data sheet

ISBN9789995657826
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër