Trans – Atlantiku View larger

Trans – Atlantiku

Witold Gombrowicz BPS0153

New product

Përshkrim i shkurtër

I shkruar si parodi e një stili të moçëm rrëfimi, "Transatlantiku" shtron me shaka të hidhur dhe me seriozitet thelbësor problemin urgjent të identitetit të njeriut bashkëkohor, flakur midis dallgëve të historisë dhe ngjeshur mes kontradiktash të pazgjidhshme.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928373076

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Më 1939 Gombrowicz-i udhëtoi me anije nga Europa drejt Argjentinës, për të marrë pjesë në një ngjarje kulturore në gjirin e bashkësisë së konsoliduar polake në Buenos Aires.

Pak javë pas nisjes, në atdheun e tij shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, e cila e zuri në grackë në një atdhe të ri.

Ky është boshti "gjysmë autobiografik" i fabulës së romanit "Transatlantiku". Vitoldi përballet me mërgatën e bashkatdhetarëve të tij në një situatë ekstreme. Pasojnë një sërë aventurash rokamboleske dhe plotësisht absurde: një zdërhallje deri në agim, një duel, punësimi grotesk pranë një firme, e të tjera, e të tjera.

Data sheet

ISBN9789928373076
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori
I ri1