Reduced price! Ordesa View larger

Ordesa

Manuel Vilas BD0626

New product

Përshkrim i shkurtër

Shkruar në çaste të dhimbshme, por gjithmonë me emocion, ky libër është kronika intime e Spanjës së dekadave të fundit. Gjithashtu, është një rrëfim që na kujton se jemi qenie të pambrojtura, përpara nevojës për t’u ngritur dhe për të vazhduar përpara edhe pse duket e pamundur, edhe kur të gjitha nyjat që na lidhnin me të tjerët janë këputur ose i kemi këputur. Dhe mbijetojmë.

More details

11101 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994306909

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në librin “Ordesa”, Manuel Vilas rrëfen historinë personale me të njëjtin intensitet si në poezitë e tij: e kaluara, venitja e dy familjeve, humbja e njerëzve të dashur, mungesa dhe distanca me njerëzit që do, Spanja në të cilën jeton dhe Spanja kur ai u rrit, kujtimet, ndjesia e çrrënjosjes…

Me zërin e tij guximtar dhe transgresiv, përzien realitetin me trillimin, proza dhe poezia, autori ka shkruar romanin ku secili prej nesh mund ta gjejë veten dhe të përshkojë rrugën e kundërt nga e tashmja e pagabueshme deri në origjinën e imagjinuar.

“Janë dy të vërteta të ndryshme, por të dyja janë të vërteta: ajo e librit dhe ajo e jetës. Të dyja bashkë themelojnë gënjeshtrën”.

REVIEWS

“Ajo çfarë e dallon një autor nga bashkëmoshatarët e tij është distancimi nga kozmopolitizmi dhe rrënjët spanjolle pa komplekse, me kthjelltësi, me kritikë dhe që arrin të prekë të gjitha fushat”.

Santos Sanz Villanueva, El Cultural

“Manuel Vilas surprizon me vizionin e tij kritik mbi shoqërinë spanjolle”.

J. A. Masoliver Rodenas, La Vanguardia

Data sheet

pages362
ISBN9789994306909
Shtëpia botueseOrdesa
RedaktoriKlodiana Metani
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Murra
RomanSagë&Histori
I ri1