Kurs i gjuhesise se pergjithshme View larger

Kurs i gjuhesise se pergjithshme

Ferdinand de Saussure BD0481

New product

Përshkrim i shkurtër Kursi... fokuson vëmendjen në aspektin funksional e strukturor të ligjërimit human. Idetë e tij përfshijnë një gamë të gjerë temash: fonacioni, shenja gjuhësore, kundërvënia, sinkronia etj.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992747773 

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Leksionet e Sosyrit në Universitetin e Gjenevës, mbledhur prej nxënësve pas vdekjes së tij dhe botuar për herë të parë më 1916, revolucionarizuan pikëpamjet moderne për gjuhën. Kursi... fokuson vëmendjen në aspektin funksional dhe strukturor të ligjërimit human. Idetë e hedhura në këtë libër përfshijnë një gamë të gjerë termash: fonacioni, shenja gjuhësore, kundërvënia, sinkronia, diakronia etj. Ato përligjin gjerësisht opinionet e studiuesve nga të dyja anët e Atlantikut që e konsiderojnë Sosyrin si njeriun që hodhi bazat e studimeve moderne në gjuhësinë historike dhe deskriptive. Një cilësi e veçantë e veprës së tij është pikërisht ajo që u mungon shumë të tjerave jodogmatizimi: ai vetëm propozon.

Data sheet

pages320
ISBN9789992747773 
Published year2011
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Klosi