Cmim i reduktuar! Kurs i gjuhesise se pergjithshme Shiko më të madhe

Kurs i gjuhesise se pergjithshme

Ferdinand de Saussure BD0481

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Kursi... fokuson vëmendjen në aspektin funksional e strukturor të ligjërimit human. Idetë e tij përfshijnë një gamë të gjerë temash: fonacioni, shenja gjuhësore, kundërvënia, sinkronia etj.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992747773 

675 Lekë

-10%

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Leksionet e Sosyrit në Universitetin e Gjenevës, mbledhur prej nxënësve pas vdekjes së tij dhe botuar për herë të parë më 1916, revolucionarizuan pikëpamjet moderne për gjuhën. Kursi... fokuson vëmendjen në aspektin funksional dhe strukturor të ligjërimit human. Idetë e hedhura në këtë libër përfshijnë një gamë të gjerë termash: fonacioni, shenja gjuhësore, kundërvënia, sinkronia, diakronia etj. Ato përligjin gjerësisht opinionet e studiuesve nga të dyja anët e Atlantikut që e konsiderojnë Sosyrin si njeriun që hodhi bazat e studimeve moderne në gjuhësinë historike dhe deskriptive. Një cilësi e veçantë e veprës së tij është pikërisht ajo që u mungon shumë të tjerave jodogmatizimi: ai vetëm propozon.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe320
ISBN9789992747773 
V. Bot2011
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Klosi
VendodhjeTirane