Imazhi I Qytetit View larger

Imazhi I Qytetit

A-006398

New product

Përshkrim i shkurtër

Kevin Lynch ka dalë me një vëllim të rrjedhshëm, të organizuar me kujdes dhe që ka të njëjtën forcë dhe rëndësi për ndërimin e qytetit sa edhe The Art of Bulding Cities i Camillo.

More details

983 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Universiteti Polis
ISBN978-9928-4563-3-5

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Imazhi i qytetit është një libër i vitit 1960 i shkruar nga teoricieni dhe urbanisti amerikan Kevin Lynch. Libri është rezultat i një studimi pesë-vjeçar në qytetet Boston, Jersey City dhe Los Angeles, nga ku studiues permes vrojtimit kanë marr informacione për qytetin, dhe i kanë përdorur ato për të krijuar harta mendore.Një koncept qëndror në këtë libër është ai i lexueshmërisë. Lexueshmëria nënkupton "leximin" e peizazhit të qytetit. Njerëzit që lëvizin përpiqen të orientohen dhe të gjejnë rrugën për në destinacionet që duan. Ata duhet të jenë në gjendje të njohin dhe të organizojnë elementet urbane dhe të krijojnë një model koherent në mendjen e tyre. 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages246
ISBN978-9928-4563-3-5
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDorina Papa , Saimir Kristo,Artan Kacani, Sonia Jojic