Imazhi I Qytetit Shiko më të madhe

Imazhi I Qytetit

A-006398

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kevin Lynch ka dalë me një vëllim të rrjedhshëm, të organizuar me kujdes dhe që ka të njëjtën forcë dhe rëndësi për ndërimin e qytetit sa edhe The Art of Bulding Cities i Camillo.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Universiteti Polis
ISBN978-9928-4563-3-5

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Imazhi i qytetit është një libër i vitit 1960 i shkruar nga teoricieni dhe urbanisti amerikan Kevin Lynch. Libri është rezultat i një studimi pesë-vjeçar në qytetet Boston, Jersey City dhe Los Angeles, nga ku studiues permes vrojtimit kanë marr informacione për qytetin, dhe i kanë përdorur ato për të krijuar harta mendore.Një koncept qëndror në këtë libër është ai i lexueshmërisë. Lexueshmëria nënkupton "leximin" e peizazhit të qytetit. Njerëzit që lëvizin përpiqen të orientohen dhe të gjejnë rrugën për në destinacionet që duan. Ata duhet të jenë në gjendje të njohin dhe të organizojnë elementet urbane dhe të krijojnë një model koherent në mendjen e tyre. 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe246
ISBN978-9928-4563-3-5
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDorina Papa, Saimir Kristo, Artan Kacani, Sonia Jojic