Pas shpatullave te udheheqesit View larger

Pas shpatullave te udheheqesit

Endri Marku A-000063

New product

Përshkrim i shkurtër

Analizë e sfondit, hapësirës dhe fjalës të disa udhëheqësve gjatë fjalimeve të mbajtura në ditët e para të pandemisë Covid-19, për pandeminë Covid-19.  Sipas rradhës Trumph, Merkel, Vucic, Rama dhe Kurti janë objektet e studimit. Kjo analizë rezulton të jetë e rëndësishme për këdo që përpiqet të deshifrojë në thellësi komunikimin dhe pushtetin.

More details

999 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Universiteti Polis
ISBN9789928347008
Viti i botimit2021

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Teksti ndihmon gjithashtu në kuptimin e mësimdhënies që krjohet mes hapsirës dhe ndjenjave që ajo ngjall te individi. Ky tekst ndihmon profesionistët e projektimit dhe të komunikimit por dhe çdo person për të kuptuar marrëdhëniet mes pushtetit, hapësirës, imazhit dhe mesazhit.

"Teksti trajton çështjen e diskutimit mediatik të pushtetshmëve në kohë krizash. Trajtesa është aktuale dhe përvijohet nëpërmjet disa paroksizmave që ndeshen në udhëheqës të ndryshëm bashkëkohorë. Interesi i kësaj analize është i shumëfishtë pse bëhet fjalë për hapësirën jetike të demokracisë, ndërsa interesi shkencor në shqyrtimin e mekanizmave që përcaktojnë vlerën e kuptimësisë së diskursit të njeriut me pushtet në kohë krize, na çon tek filigrana e autoritetit, ajo për të cilën filozofi Otto Neurath qahej- menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore – se bashkëkombësit e tij, nuk ia kishin bërë asnjëherë fjalimeve “magjike” të Joseph Goebbels –it me shokë.

Sudimi i shton panoramës disa keywords që kthehen në kolona strukturore që mbajnë peshën e një reflektimi të thellë. Autori e drejton lexuesin natyrshëm, drejt konkluzioneve, me objektivat e kësaj sprove.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
ISBN9789928347008
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1