Kur dashuronte Suani

Marcel Proust FNK0057

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo është një nga kryeveprat e “përroit të ndërgjegjes: të letërsisë moderne të shekullit të XX, një ekplorim i pamatë i shpirtit dhe ndjesive njerëzore: Sepse ajo çka, brenda nesh, e pandehim se është dashuri, xhelozi, nuk paraqitet si pasion i njëjtë, I pandërprerë, i pandalshëm.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789994352227

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Brendësia.... përbëhet nga një pafundësi dashurish të njëpasnjëshme, xhelozish të ndryshme e që janë kalimtare, por që, duke qenë kurdoherë me shumicë, krijojnë përshtypjen e vazhdimësisë, iluzionin e unitetit.

Jetëgjatësia e dashurisë së Suanit, besnikëria e xhelozisë së tij përbëheshin nga vdekja, nga pabesia e dëshirave të panumërta, e dyshimeve të panumërta që kishin pa përjashtim Odetën si pikësynim.

Po të kishte ndenjur gjatë pa e takuar, ato që jepnin shpirt nuk do të ishin zëvendësuar me të tjera.

Veçse prania e Odetës vazhdonte të mbillte radhazi në zemrën e Suanit edhe dhembshuri, edhe mëdyshje.

Data sheet

pages202
ISBN9789994352227
Published year2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiEdmond Tupja
RomanPsikologjik