Kur dashuronte Suani Shiko më të madhe

Kur dashuronte Suani

Marcel Proust FNK0057

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo është një nga kryeveprat e “përroit të ndërgjegjes: të letërsisë moderne të shekullit të XX, një ekplorim i pamatë i shpirtit dhe ndjesive njerëzore: Sepse ajo çka, brenda nesh, e pandehim se është dashuri, xhelozi, nuk paraqitet si pasion i njëjtë, I pandërprerë, i pandalshëm.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789994352227

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Brendësia.... përbëhet nga një pafundësi dashurish të njëpasnjëshme, xhelozish të ndryshme e që janë kalimtare, por që, duke qenë kurdoherë me shumicë, krijojnë përshtypjen e vazhdimësisë, iluzionin e unitetit.

Jetëgjatësia e dashurisë së Suanit, besnikëria e xhelozisë së tij përbëheshin nga vdekja, nga pabesia e dëshirave të panumërta, e dyshimeve të panumërta që kishin pa përjashtim Odetën si pikësynim.

Po të kishte ndenjur gjatë pa e takuar, ato që jepnin shpirt nuk do të ishin zëvendësuar me të tjera.

Veçse prania e Odetës vazhdonte të mbillte radhazi në zemrën e Suanit edhe dhembshuri, edhe mëdyshje.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe202
ISBN9789994352227
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiEdmond Tupja
RomanPsikologjik