Lyrika evropiane moderne

Arshi Pipa PL0139

New product

Përshkrim i shkurtër

Një përzgjedhje goditëse e poezive më të mira në nektarin poetik italian, gjerman, francez dhe anglez, një shoshitje e mjeshtrave të poezisë europiane që nga shekulli XV deri në mesin e shekullit të XX, të filtruara me kujdesin e veçantë të përkthyesit dhe kritikut Arshi Pipa

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789995657369
Viti i botimit2010

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

E ku ka më mirë se të lexosh një poezi të përkthyer nga një kritik dhe mjeshtër i përkthimit. E tillë vjen edhe antologjia “Lyrika evropiane moderne” e përgatitur nga Arshi Pipa, studiues dhe kritik i njohur i letërsisë shqiptare.

Në këtë botim janë përzgjedhur vlerat nga poezia evropiane që nga Shekulli XV deri në mesin e shekullit të XX, të katër vendeve.

Në poezinë italiane janë përzgjedhur poezi të Dantes, Petrarkës, Foscolo dhe Leopardit.

Në poezinë angleze janë përzgjedhur poetë, Shekspiri, Byron, Burns, Keats

Në poezinë franceze janë përzgjedhur Rimbaud, Verlaine, Hygo.

Në poezinë gjermane janë përgjedhur, Goethe, Rilke, Heine dhe Holderlin.

Kjo konsiderohet një bredhje në nektarin e poezisë europiane prej një mjeshtri të madh të përkthimit dhe njeriu me shije.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages150
ISBN9789995657369
Shtëpia botuesePLEJAD
Viti i botimit2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveParë
PërkthyesiArshi PIpa