Tao Te Ching, Shtegu dhe virtyti i tij View larger

Tao Te Ching, Shtegu dhe virtyti i tij

Sun Tzu A-003614

New product

Përshkrim i shkurtër

Tao Te Ching është libri më i rëndësishëm i mënyrës së të menduarit dhe filozofisë Taoiste. Ky libër, sipas legjendës, ishte shkruar pak a shumë rreth vitit 600 para Krishtit dhe autor i tij qe Lao Tzu, Mjeshtri i Vjetër, për të cilin thuhet se ishte një arkivist i Oborrit Perandorak gjatë Dinastisë Zhou.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721356

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Autenciteti i këtyre detajeve megjithatë vijon të mbetet një mister edhe në ditët e sotme. Emri Tao Te Ching mund të përkthehet si Libri i Shtegut dhe i virtytit të tij ose thjesht Shtegu dhe virtyti i tij.

Tao Te Ching përshkruan forcën, e quajtur Dao (Tao), që përbën edhe rregullin e krejt botës. Ajo është një forcë kontradiktash, e cila përfaqëson njëkohësisht tërë gjërat e universit.

Data sheet

pages112
ISBN9789951721356
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElvi Sidheri
I ri1