Syri View larger

Syri

Vladimir Nabokov A-008296

New product

Përshkrim i shkurtër

Vetë autori e quajti këtë novelë "një roman i vogël" dhe pavarësisht se vepra ka shumë nga veçoritë e tregimeve të tij të shkurtra, ai kombinon në të një sërë temash të preferuara të tij e të njohura prej lexuesit. Historia ka si protagonist një borgjez të vogël i torturuar psikologjikisht, i cili po kërkon, por nuk arrin të lërë gjurmën e tij, te njerëzit e një klase më të lartë mes të cilëve ai është përfshirë.

More details

996 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221582

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Personazhi ynë, Smurovi, është mësuesi privat i djemve të një familjeje emigrante ruse në Berlin, një punë që e bën të ndjehet i poshtëruar. Por nuk mjafton kjo, pasi, edhe pse i lidhur me një grua të martuar, Matildën, ai është i mërzitur me të dhe e përshkruan si "zonja e shëndoshë, e pafrenuar, me sy lope e me gojë të madhe".

I gjendur kështu, një lloj antiheroi maniakal gogolian, i cili, nga përpjekja për vetëvrasje, hyn në një krizë ekzistenciale, Smurovi zë e përfytyron veten e tij të shumtë të parë përmes syve të njerëzve të tjerë.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages78
ISBN9789928221582
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKorab Hoxha
I ri1