Reduced price! Homo Faber View larger

Homo Faber

Max Frisch BD0367

New product

Përshkrim i shkurtër

"Homo Faber"i Max Frisch - it është një nga librat më të lexuar të shekullit të XX - të. Inxhineri Uolter Faber beson te këndvështrimi i tij racional për botën, derisa më në fund ai thërrmohet në dorë nga një histori dashurie. Nuk ka libër më të thellë që të rrëfejë kaq ndershmërisht se sa shumë fshihet pas çështjes së identitetit të njeriut modern.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994333607

675 Lekë

-10%

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Për Uolter Faber, inxhinier, egzistojnë vetëm gjërat e prekshme, të llogaritshme dhe të verifikueshme. I quajtur Homo Faber (Njeriu krijues) nga bashkëpunëtorët e tij, ai është i përkushtuar ndaj një bote totalisht teknologjike. Ky përkushtim, nuk është gjithsesi pa kosto: në një udhëtim në Amerikën e Veriut, Faber i dorëzohet asaj që ai e quan "fatigue phenomena," dhe ne e shohim të humbasë lidhjen me realitetin. Kthimi në New York dhe tek të afërmit e tij e bindin atë se ka nevojë të pushojë. Nisur nga kjo, ai nis një udhëtim me anije për në Europë, ku takon një grua pas të cilës tërhiqet shumë. Ato udhëtojnë bashkë në Francë, Itali dhe së fundmi në Greqi, ku fati dhe rastësia, në një kombinim ironik në sfondin e një tragjedie klasike, e bëjnë një burrë të verbër të shoh.

Data sheet

pages224
ISBN9789994333607
Published year2006
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiIliriana Topulli