Jetë paralele View larger

Jete paralele

Maks Velo UE0191

New product

Përshkrim i shkurtër

Dosja sekrete e përndjekjes, hetimit, dënimit të Maks Velos vjen në një libër të quajtur “Maks Velo, Jetë paralele” përgatitur nga Alda Bardhyli. Në kuadër të debateve mbi të shkuarën, është hera e parë që publikohet dosja e përndjekjes që një artisti gjatë regjimit komunist. Janë 106 dokumente, një pjesë e të cilave shoqërohet me rrëfime të vetë Velos mbi ngjarjet e raportuara.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këto dosje-dokumente, që dalin për herë të parë, ka emra artistësh të njohur të artit që kanë spiunuar e kanë qenë pjesë e aparatit të Sigurimit të Shtetit. Ky libër është një mënyrë për të parë se si kultura i shërbeu regjimit, por nga ana tjetër shohim profilin e një artisti qendrestar e tepër bashkëkohor si Velo, i cili në kushtet e një regjimi represiv mundi të ruante moralin njerëzor dhe idetë e tij mbi artin. Libri do ngjallë kureshtje tek lexuesit jo vetëm për historitë që mbart por dhe mënyrën e shkrimit, pasi i ngjan një romani thriller të shkruar nga vetë Sigurimi i Shtetit.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages297
RedaktoriAlda Bardhyli
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1