I ri Jetë paralele Shiko më të madhe

Jete paralele

Maks Velo UE0191

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dosja sekrete e përndjekjes, hetimit, dënimit të Maks Velos vjen në një libër të quajtur “Maks Velo, Jetë paralele” përgatitur nga Alda Bardhyli. Në kuadër të debateve mbi të shkuarën, është hera e parë që publikohet dosja e përndjekjes që një artisti gjatë regjimit komunist. Janë 106 dokumente, një pjesë e të cilave shoqërohet me rrëfime të vetë Velos mbi ngjarjet e raportuara.

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këto dosje-dokumente, që dalin për herë të parë, ka emra artistësh të njohur të artit që kanë spiunuar e kanë qenë pjesë e aparatit të Sigurimit të Shtetit. Ky libër është një mënyrë për të parë se si kultura i shërbeu regjimit, por nga ana tjetër shohim profilin e një artisti qendrestar e tepër bashkëkohor si Velo, i cili në kushtet e një regjimi represiv mundi të ruante moralin njerëzor dhe idetë e tij mbi artin. Libri do ngjallë kureshtje tek lexuesit jo vetëm për historitë që mbart por dhe mënyrën e shkrimit, pasi i ngjan një romani thriller të shkruar nga vetë Sigurimi i Shtetit.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe297
RedaktoriAlda Bardhyli
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë