Romani i nje te pafati View larger

Romani i nje te pafati

Imre Kertész BD0361

New product

Përshkrim i shkurtër

Në moshën 14 vjecare Xhorxh Koves nxirret nga shtëpia e tij në një zonë Hebreje në Budapest dhe pa asnjë arsye për tu dërguar me tren në Auschwitz. Ai nuk e kupton arsyen për këtë fat. Ai nuk mendon se është një hebre. Në qarqet më të ulta të Holocaustit, Xhorxh mbeten një i jashtëm. Tronditës, me një rigozitet për të shmangur ndjenjat, Romani i një të pafati është një kryeverpër në traditat e Primo Levi, Elie Wiesel dhe Tadeusz Borowski.

More details

496 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992750979

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pa kurrfarë orvatjeje për t'u shprehur me superlativa, por me "Romanin e një të pafati" Imre Kertesz ka shkruar më shumë sesa një libër. Ka gjetur mjetet më të përkora gjuhësore për të fshehur atë që duket, por që flet shumë. Aty njeriu gjen dëshminë e pamohueshme se në të vërtetë dhimbja dhe jeta janë një. Përmes brengave dhe hidhërimeve, ai mëson të vërtetën lakuriqe. Brenda fatkeqësisë, ai arrin të nuhasë edhe diçka që i përngjan fatlumësisë. Mbi autorin Imre Kertesz lindi në Budapest më 1929. Në vitin 1944 e syrgjynosën në Aushvic dhe u lirua më 1945 në Buhenvald. Që nga viti 1953 ai jeton në Budapest. është shkrimtar në profesion të lirë dhe përkthyes. (Midis të tjerëve ka përkthyer Niçen, Frojdin e Hofmasnthalin). Ka shkruar romane, tregime, ese dhe pjesë teatrore, për të cilat është vlerësuar me shumë çmime nga kritika letrare. Në vitin 2002, "për një vepër letrare që shpalos një përvojë tepër vetjake ballaz tiranisë së pamëshirshme barbare të historisë" mori çmimin Nobel për letërsinë.

Data sheet

pages280
ISBN9789992750979
Published year2004
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiA. Hovi Dudaj