Ali Kelcyra, aristokrati kuqezi View larger

Ali Kelcyra, aristokrati kuqezi

Tanush Frashëri BCA047

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri që keni në dorë, fryt i qëmtimeve shumëvjeçare nëpër arkiva e biblioteka të vendeve të ndryshme, hedh dritë mbi jetën e Ali Këlcyrës, njërit nga protagonistët e politikës shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX, lënë në terrin e keqnjohjes e mosnjohjes për dekada me radhë.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-60-8

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shtëpia botuese "Çabej" sjell shqip "Ali Këlcyra, aristokrati kuqezi", kërkimin disavjeçar të studiuesit Tanush Frashëri. Një vepër e historianit Tanush Frashëri përmbush qëllimin për ta parë figurën e demokratit patriot përtej legjendave të PPSH-së që deri dje e ka futur në historiografinë e saj si "tradhtari", "kolaboracionisti", "bajlozi". Duke ndriçuar këtë figurë interesante e me peshë për historinë e Shqipërisë, autori kthjellon dhe shumë bashkëkohës të tjerë si dhe periudhën kur jetuan e vepruan ata, që ishte koha kur u hodhën themelet e shtetit shqiptar. Ali Këlcyra, shumë vite jetë i kaloi në mërgim, një dënim me vdekje u nënshkrua për të nga organet e gjyqësisë së monarkisë, PKSh donte ta shiste tek Aleatët si kriminel lufte, dhe që nga dita e instalimit të diktaturës komuniste deri kur mbylli sytë jashtë atdheut, në Itali në 1963 e më pas, fushata anti Ali Këlcyra është endur si hije. Edhe një vepër kushtuar kësaj figure, tanimë sipas burimeve arkivore, në dritën e të vërtetës, promovohet jashtë Shqipërisë.

Data sheet

pages434 (bksh 264 )
ISBN99927-33-60-8
Published year2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë