Ditari i Penelopes View larger

Ditari i Penelopes

Kostas Varnalis NER0114

New product

Përshkrim i shkurtër

Ditari i Penelopës është një kryevepër alegorike, e shkruar në mënyrë të thjeshtë, të kuptueshme, jashtëzakonisht të vërtetë dhe njerëzore.

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN978992828477293

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Ashtu si edhe tek Apologjia e vërtetë e Sokratit, Varnalisi e kthen edhe një herë realitetin në mit. E ndihmon për këtë Penelopa e njohur. Duket sikur ai ka shtënë në dorë ditarin e vërtetë të saj dhe na jep mundësinë t’u hedhim një vështrim të pathënave të heroinës së Homerit.

Ditari i Penelopës është një kryevepër alegorike, e shkruar në mënyrë të thjeshtë, të kuptueshme, jashtëzakonisht të vërtetë dhe njerëzore.

 

"Ashtu si edhe tek Apologjia e vërtetë e Sokratit, Varnalisi e kthen edhe një herë realitetin në mit. E ndihmon për këtë Penelopa e njohur. Duket sikur ai ka shtënë në dorë ditarin e vërtetë të saj dhe na jep mundësinë t’u hedhim një vështrim të pathënave të heroinës së Homerit.

Ditari fillon në ditën kur Odiseu niset për udhëtimin e tij të madh. Penelopa e Varnalisit shkruan për pasiguritë dhe frikën, për xhelozinë dhe zhgënjimin. Ajo i dorëzohet dëshpërimit, bën një bilanc të jetës së saj dhe e lejon veten të shembet së bashku me rendin e gjërave. Populli është i uritur, mëtuesit po përgjojnë dhe ajo kërkon një zgjidhje për t’u tallur me të gjithë. Skicon mite të reja, me protagonistë perënditë, derisa të shfaqet Shpëtimtari.

Kohët kanë kaluar dhe pushtues të tjerë kanë ardhur. Beteja dhe rrëmbime të reja. Populli besnik vesh përsëri parzmoren dhe shkon në mbrojtje të atdheut, kombit, prijësve të tij të dashur. Për të mirën e tij, për dashurinë, për të gjithë. Për të mbrojtur, në emër të kombit, torturuesit e tij, kundër torturuesve të rinj të mundshëm.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages168
ISBN978992828477293
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKostas Varnalis
I ri1