Idili i thyer

Spiro Mehilli A-007628

New product

Përshkrim i shkurtër

Spiro Mëhilli vjen me këtë libër para lexuesve si novelist. Janë 7 rrëfime që përcjellin dramën e individit shqiptarë në komunizëm dhe demokraci. Janë 7 rrëfime të cilat të bëjnë për vete me mjeshtrinë e narracionit, me dramën që përcjellin dhe me shqetësimet që ngrenë secila prej historive.

More details

110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ASD STUDIO
ISBN9789995640408
Viti i botimit2010

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë libër janë përfshirë 7 novela. Novela e parë “Viktima e seksit” tregon korrupsionin në organet e prokurorisë dhe policisë së shtetit në fillimet e demokracisë në Shqipëri. Novela “Idili i thyer” flet mbi dashurinë e një studenteje me një kirurg me ngjyrë dhe drama familjare dhe shtetërore që prodhon kjo histori, e zhvilluar në Shqipërinë komuniste. 

Novela tjetër “Lulja e majit” flet për dramën e një djali shqiptar që kishte studiuar në Leningrad por pa e ditur që e dashura e tij kishte mbetur shtatëzanë.

Si një pjesë e mirë e shqiptarëve që studiuan jashtë shtetit u ndëshkuan deri në burgime gjatë regjimit komunist, personazhi kryesor i kësaj novele merr vesh rastësisht se ishte bërë me djalë. Në mënyrë të dhimbshme ai këmben letra me hallën e të dashurisë dhe ritakimin pas shumë e shumë vitesh takohet me djalin, nipin dhe mbesën.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages178
ISBN9789995640408
RedaktoriILINDEN SPASSE
Viti i botimit2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë