Idili i thyer Shiko më të madhe

Idili i thyer

Spiro Mehilli A-007628

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Spiro Mëhilli vjen me këtë libër para lexuesve si novelist. Janë 7 rrëfime që përcjellin dramën e individit shqiptarë në komunizëm dhe demokraci. Janë 7 rrëfime të cilat të bëjnë për vete me mjeshtrinë e narracionit, me dramën që përcjellin dhe me shqetësimet që ngrenë secila prej historive.

Më shumë detaje

109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ASD STUDIO
ISBN9789995640408

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë libër janë përfshirë 7 novela. Novela e parë “Viktima e seksit” tregon korrupsionin në organet e prokurorisë dhe policisë së shtetit në fillimet e demokracisë në Shqipëri. Novela “Idili i thyer” flet mbi dashurinë e një studenteje me një kirurg me ngjyrë dhe drama familjare dhe shtetërore që prodhon kjo histori, e zhvilluar në Shqipërinë komuniste. 

Novela tjetër “Lulja e majit” flet për dramën e një djali shqiptar që kishte studiuar në Leningrad por pa e ditur që e dashura e tij kishte mbetur shtatëzanë.

Si një pjesë e mirë e shqiptarëve që studiuan jashtë shtetit u ndëshkuan deri në burgime gjatë regjimit komunist, personazhi kryesor i kësaj novele merr vesh rastësisht se ishte bërë me djalë. Në mënyrë të dhimbshme ai këmben letra me hallën e të dashurisë dhe ritakimin pas shumë e shumë vitesh takohet me djalin, nipin dhe mbesën.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe178
ISBN9789995640408
RedaktoriILINDEN SPASSE
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë