Varri i ashikut

Spiro Mehilli A-007624

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër trajton historinë e Romeos dhe Zhuljetës shqiptare. Një dashuri mes dy të rinjëve nga një fshat i Tiranës, e cila në pamundësinë e realizimit të saj, prodhon një krim. Autori, Spiro Mëhilli e ka rrëfyer mjeshtrisht, duke u bazuar mbi historinë që rrëfehet brez pas brezi nga banorët e zonës.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ADA
ISBN9789928422347

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Varri i ashikut sjell një histori të vjetër që ka ndodhur në fshatin Ndroq në periferi të Tiranës, në fund të shekullit të XVIII dhe në fillim të shekullit të XIX, ku vajza e beut miqësohet me djalin e një fshatari të varfër. Ata i japin besën njëri-tjetrit që kur të rriten, të martohen. Por, një gjë e tillë nuk mund të ndodhte për shkak të mentalitetit të kohës. Familja e vajzës e marton me një djalë nga Shijaku. Por, ditën e dasmës, i dashuri iu del përpara krushqve që po merrnin vajzën dhe i vret ata. Në atë vendin ku ndodhi krimi u ngrit një varr, i cili edhe sot e kësaj dite, pas gati dy shekujsh, quhet Varri i Ashikut.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages102
ISBN9789928422347
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë