Varri i ashikut Shiko më të madhe

Varri i ashikut

Spiro Mehilli A-007624

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër trajton historinë e Romeos dhe Zhuljetës shqiptare. Një dashuri mes dy të rinjëve nga një fshat i Tiranës, e cila në pamundësinë e realizimit të saj, prodhon një krim. Autori, Spiro Mëhilli e ka rrëfyer mjeshtrisht, duke u bazuar mbi historinë që rrëfehet brez pas brezi nga banorët e zonës.

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ADA
ISBN9789928422347

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Varri i ashikut sjell një histori të vjetër që ka ndodhur në fshatin Ndroq në periferi të Tiranës, në fund të shekullit të XVIII dhe në fillim të shekullit të XIX, ku vajza e beut miqësohet me djalin e një fshatari të varfër. Ata i japin besën njëri-tjetrit që kur të rriten, të martohen.

Por, një gjë e tillë nuk mund të ndodhte për shkak të mentalitetit të kohës. Familja vendos ta martojë vajzën me një djalë nga Shijaku. 

Por, ditën e dasmës, i dashuri  iu del përpara  krushqve  që po merrnin vajzën  dhe  vret të dashurën, pastaj i jep fund edhe jetës së tij

Në atë vendin ku ndodhi krimi u ngrit një varr, i cili edhe sot e kësaj dite, pas gati dy shekujsh, quhet Varri i Ashikut.


Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe102
ISBN9789928422347
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë