Emri i trendafilit

Umberto Eco BDI0004

New product

Përshkrim i shkurtër

Vepra më e njohur letrare e Umberto Ecos, Emri i trëndafilit, iu dha përsëri lexuesit, pas 32 vjetësh, por në një ribotim të riparë e të përpunuar nga vetë autori.

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928103345

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Vepra më e njohur letrare e Umberto Ecos, Emri i trëndafilit, iu dha përsëri lexuesit, pas 32 vjetësh, por në një ribotim të riparë e të përpunuar nga vetë autori. “Ky nuk është një rishkrim”,- thotë Eco në një intervistë. “Është një pëmirësim kozmetik, por disa portrete kanë pësuar më shumë se një tualet.” Romani është punuar me kujdes, është ndryshuar, plotësuar por edhe lehtësuar nga disa citime në latinisht, nga disa situata që, pas kaq kohësh, autori gjykoi t’i përmirësonte. Kjo vepër, e konsideruar si një prej 10 romaneve më të mira të shekullit të kaluar, u ribotua përsëri dhe u mirëprit, si gjithmonë, në të gjitha gjuhët kryesore dhe sigurisht edhe në shqip.

                                        

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages600
ISBN9789928103345
Shtëpia botueseDituria
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimevegjashtë
PërkthyesiDonika Omari