Grate ne kohen e tyre Shiko më të madhe

Grate ne kohen e tyre

Gezim Tushi A-000119

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Tema e problematikës politike sociale dhe familjare është trajtuar në librin “Gratë në Kohën e Tyre”, për të sjellë një qartësi konceptuale dhe trajtime koherente e moderne të problemit të njohur të barazisë gjinore, në luftë me konceptet patriarkale dhe shfaqjet e bujshme të “shovinizmit maskilist”, pasojat e deformimit sipas “modelit ballkanik” të burrërisë.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928114722

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

16 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bota e femrës moderne përballë ngurtësisë së kulturës së “burrave të djeshëm” dhe nevojës së përparimit moderne të moralit gjinor të shoqërisë shqiptare. Libri është një thirrje për luftën pa kompromis kundër dhunës mbi gratë dhe nevojën e demokratizimit të familjes shqiptare. Në këtë kontekst janë edhe trajtesat për raportet e politikës me gratë, politikat gjinore dhe nevoja e zbutjes së imazhit maskilist të politikës shqiptare. Me interes janë edhe shikimi i rolit të gruas në shoqëri dhe familje si grua, nënë apo bashkëshorte.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe372
ISBN9789928114722
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë