Nobelistet shqip te vitit 2019

Olga Tokarczuk, Kazuo Ishiguro A-004375

New product

Përshkrim i shkurtër

Gjate vitit 2019 kane ardhur ne shqip disa nobeliste, por ne kemi perzgjedhur dy prej tyre, per ti rekomanduar per lexim ne set. Ato jane: Kazuo Ishiguro dhe Olga Tocarkzuk. Ata kane fituar Çmimin Nobel ne vitet 2017 dhe 2018.

More details

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Viti i botimit2019

1 710 Lekë

-10%

1 900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me dy libra permban:

1. Shtergjet nga Olga Tokarczuk

Shtergjet perbet nga nje mozaik karaktersh qe jane ne levizje te panderprere. Duket se bota moderne leviz ne menyre te coroditur dhe se kaosi eshte i gjithepranishem jo vetem ngaqe eshte copetuar itinerari i levizjes, por edhe ngaqe vete subjekti i levizjes eshte copetuar. Ne kete liber mpleksen levizjet gjithefareshe njerezish te njohur a te panjohur, personazhesh historike a te trilluara, njerezish a mumiesh, trupash te shendetshem a trupa te gjymtuar, trupash te plote a pjesesh te tyre.

2. “Artist i botes fluturake” nga Kazuo Ishiguro

“Artist i botës fluturake” na vë përpara dilemave morale të artistëve në një botë që është përherë në ndryshim e sipër.

Masuxhi Ono është një artist japonez, piktor, tashmë i dalë në pension, i cili ka humbur të birin dhe të shoqen gjatë Luftës së Dytë Botërore. Tashmë, i qetë dhe babaxhan, jeton me të bijat, i përkushtohet të nipit si një gjysh i mirë dhe kopshtit të shtëpisë së tij të bukur. Në pamje të parë, asgjë nuk i trazon ujërat e kësaj pleqërie të bardhë. Mirëpo, bisedimet për martesën e vajzës së dytë, sipas zakoneve japoneze, do të nxjerrin në pah kujtime dhe shqetësime të së kaluarës së tij. Në rininë e tij, si djalosh i talentuar në pikturë, por edhe krenar e i vëmendshëm ndaj mjerimit ku ishte zhytur vendi, artisti Masuxhi Ono, nuk dëshironte t’ia kushtonte artin e tij vetëm kremtimit të bukurisë fizike, asaj “botës fluturake” të jetës së natës, qejfeve dhe zdërhalljeve me miq e geisha. Në vend të kësaj, ai e vuri artin e tij në shërbim të lëvizjes imperialiste që e shpuri Japoninë drejt Luftës së Dytë Botërore.

Mirëpo, zgjedhjet e tij gjatë luftës, të volitshme për atë kohë, kanë lënë gjurmë në sytë e kolegëve dhe miqve, duke ia cenuar reputacionin. Megjithatë, plaku, duke menduar se ka vepruar në të mirë të vendit, nuk e kupton zemërimin dhe përbuzjen ndaj tij. Atij i duket sikur jeton në një botë krejt të huaj dhe i vetmi realitet për artistin mbetet idealizimi i vetvetes, jeton me këmbëngulje dhe nuk arrin të bëjë hesapet me përgjegjësitë e veta.

I akuzuar nga shoqëria për dështimin e saj dhe i fyer për stilin e tij estetik në të shkuarën, ai përshkon nga e para historinë e tij personale, që e bën edhe hero, edhe burracak, por mbi të gjitha, një qenie njerëzore.

Romani “Artist i botës fluturake”, ka qenë kandidat për fitimin e Man Booker Prize, më 1986, dhe po në të njëjtin vit ka fituar Whitebread Book Award, një çmim që jepet për shkrimtarët që jetojnë në Britani dhe në Irlandë.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1