Marksi ne Soho View larger

Marksi ne Soho

Howard Zinn A-000448

New product

Përshkrim i shkurtër

Marksi në Soho është një hyrje e shkëlqyer në jetën e Marksit, në analizën e shoqërisë sipas këndvështrimit të tij, si dhe në pasionin e tij për ndryshime rrënjësore. Po ashtu, Zinn-i na dëften sa të lidhura janë idetë e Marksit me realitetin e botës së sotshme."

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aeditions
ISBN9789928349309

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Gjatë monologut të tij Marksi thotë : ""A nuk ju ka shkuar mendja: pse duhet të më shpallin të vdekur herë pas here""?

Kjo monodramë e mprehtë dhe e hollë, kjo “dramë me historinë”, fillon me një marrëveshje mes Karl Marksit dhe autoriteteve të jetës pas vdekjes. Kështu, Marksi fitoi të drejtën që të zbriste në Tokë për të pastruar emrin e vet.

Mirëpo, pas një gabimi burokratik, Marksin e çojnë në Sohon e Nju-Jorkut, jo në lagjen e mykur të Londrës së dikurshme.

Zinn-i na njeh me bashkëshorten e Marksit, Xhenin, me fëmijët e tij, me anarkistin Mikhail Bakunin, si dhe përmend e flet për personazhe të tjera të kohës.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages80
ISBN9789928349309
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSokol Cunga
I ri1