Mbi të bukurën dhe të madhërishmen View larger

Mbi te bukuren dhe te madherishmen

Immanuel Kant A-003623

New product

Përshkrim i shkurtër

Ndonëse me një karakter dhe stil krejt ndryshe nga veprat e mëvonshme të këtij autori, Kanti paraqet shqyrtimet e tij më tepër si vëzhgues sesa si filozof. Vëzhgimet për ndenjën e së bukurës dhe të madhërishmes bartin brenda vetes vulën e karakterit dhe mendimit ende të paartikuluar kritik të Kantit, ndërsa reflektojnë qartë orientimin etik dhe antropologjik të asaj që Kanti ende nuk e qante kategori estetike.

 

More details

20 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9799951721257

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Një Kant rigoroz, i paragjykuar në ftohtësinë e zhvillimit të subjektit të tij transchendental dhe rigorozitetin e imperativit kategorik, njerëzoren do ta shohë dhe do ta shprehë më vonë më fuqishëm në Kritikën e mendjes praktike. Në këtë vepër e bukura dhe e madhërishmja ishin themel i palëkundur dhe i estetikës së tij të hershme ku e bukura dhe e madhërishmja fundamentohen në përputhshmërinë e natyrës njerëzore me veten përmes veprimeve të duhura morale, si shfaqje të harmonisë së brendshme në raporte të jashtme ndërnjerëzore.

 

 

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages93
ISBN9799951721257
Published year2017
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArianit Zoto
I ri1