I ri Cmim i reduktuar! Mbi të bukurën dhe të madhërishmen Shiko më të madhe

Mbi te bukuren dhe te madherishmen

Immanuel Kant A-003623

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ndonëse me një karakter dhe stil krejt ndryshe nga veprat e mëvonshme të këtij autori, Kanti paraqet shqyrtimet e tij më tepër si vëzhgues sesa si filozof. Vëzhgimet për ndenjën e së bukurës dhe të madhërishmes bartin brenda vetes vulën e karakterit dhe mendimit ende të paartikuluar kritik të Kantit, ndërsa reflektojnë qartë orientimin etik dhe antropologjik të asaj që Kanti ende nuk e qante kategori estetike.

 

Më shumë detaje

20 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9799951721257

506 Lekë

-8%

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Një Kant rigoroz, i paragjykuar në ftohtësinë e zhvillimit të subjektit të tij transchendental dhe rigorozitetin e imperativit kategorik, njerëzoren do ta shohë dhe do ta shprehë më vonë më fuqishëm në Kritikën e mendjes praktike. Në këtë vepër e bukura dhe e madhërishmja ishin themel i palëkundur dhe i estetikës së tij të hershme ku e bukura dhe e madhërishmja fundamentohen në përputhshmërinë e natyrës njerëzore me veten përmes veprimeve të duhura morale, si shfaqje të harmonisë së brendshme në raporte të jashtme ndërnjerëzore.

 

 

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe93
ISBN9799951721257
Viti i Botimit2017
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArianit Zoto