I ri Magjepsësit Shiko më të madhe

Magjepsesit

Romain Gary FNK0240

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një roman magjepës nga Romain Gary; një botë mistike, ku personazhi 200 vjeçar nuk vdes nëse nuk shfaqet në këtë botë një dashuri siç ka dashur dikur Fosko Zaga. Me një sfond historik, në kohën e Katerinës së Madhe të Rusisë, ky roman i Romain Gary shfaq një prej majave të veprave të tij, por edhe të letërsisë franceze të gjysmës së dytë të shekullit të XX

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251268

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Narratori, Fosko Zaga është një i mopshuar. Jashtë moshe. Dyqind vjeç, ndoshta. I mbushur me dashuri, ai nuk mund të vdesë oara se një njeri tjetër të dashurojë ashtu siç ka dashuruar ai, dhe të marrë stafetën. Gjithçka filloi në Rusi, nën sundimin e Katerinës së Madhe, ku Xhyzepe Zaga, baba, ushtronte dhuntitë e veta prej magnetizuesi, alkimisti, astrologu dhe kryesisht prej shëruesi i Katerinës së Madhe. Gruaja e tij e re, Terezina, tallëse, shejtane, natyra e së cilës spikat në këtë fis magjepësish, është vetëm diçka më e madhe se Fosko. Dhe Fosko e do me një dashuri të pafund, që e detyron dy shekuj më vonë të bluajë kujtimet e veta, sërish dhe gjithmonë për të penguar që Terezina të vdesë realisht.

Dhe ajo nuk vdes sikur penda e Foskos shkrimtar të jetë mveshur me të gjitha pajisjet iluzioniste që ai kishte zbuluar, me Terezinën, në një nënçati magjike magjike të Rusisë së vjetër.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe373
ISBN9789928251268
Titulli origjinalLes enchanteurs
RedaktoriRexhep Hida
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSonila Kapo