Institucionet e Bashkimit Europian

Yves Doutriaux, Christian Lequesne BPA0014

New product

Përshkrim i shkurtër

As federal, as i krahasueshëm me një organizatë ndërkombëtare klasike, sistemi institucional i Bashkimit Evropian vepron në lidhje të ngushtë me qeveritë dhe administratat e Shteteve Anëtare.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789994397600
Viti i botimit2007

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

15 other products in the same category:

More info

Zgjerimi i Bashkimit Evropian në 25 anëtarë i realizuar në vitin 2004 kërkoi një reformë institucionale.

E parashikuar nga Traktati i Nises, ajo u themelua nga projekti i Kushtetutës Evropiane. Fusha të tilla si politika e jashtme dhe ajo e mbrojtjes, ose hapësira për liri, siguri dhe drejtësi po përfshihen gradualisht në politikat komunitar.

Ky libër studion institucionet e Bashkimit Evropian, veprimtarinë e tyre të përditshme, analizon mekanizmat e administratës franceze që sigurojnë lidhje me Brukselin dhe parat ndryshimet që do të ndodhin kur të jetë ratifikuar Traktati Kushtetues.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages228
ISBN9789994397600
Shtëpia botuesePapirus
Viti i botimit2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiPetraq Pojani