Institucionet e Bashkimit Europian Shiko më të madhe

Institucionet e Bashkimit Europian

Yves Doutriaux, Christian Lequesne BPA0014

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

As federal, as i krahasueshëm me një organizatë ndërkombëtare klasike, sistemi institucional i Bashkimit Evropian vepron në lidhje të ngushtë me qeveritë dhe administratat e Shteteve Anëtare.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789994397600

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

13 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Zgjerimi i Bashkimit Evropian në 25 anëtarë i realizuar në vitin 2004 kërkoi një reformë institucionale.

E parashikuar nga Traktati i Nises, ajo u themelua nga projekti i Kushtetutës Evropiane. Fusha të tilla si politika e jashtme dhe ajo e mbrojtjes, ose hapësira për liri, siguri dhe drejtësi po përfshihen gradualisht në politikat komunitar.

Ky libër studion institucionet e Bashkimit Evropian, veprimtarinë e tyre të përditshme, analizon mekanizmat e administratës franceze që sigurojnë lidhje me Brukselin dhe parat ndryshimet që do të ndodhin kur të jetë ratifikuar Traktati Kushtetues.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe228
ISBN9789994397600
Titulli origjinalPapirus
V. Bot2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiPetraq Pojani