Historia e integrimit europian View larger

Historia e integrimit europian

Desmond Dinan BTI0030

New product

Përshkrim i shkurtër

Në fund të vitit 1948, kur u mor vendimi përfundimtar rreth të ardhmes së Europës, "integrimi evropian perëndimor" pa Britaninë ishte i papranueshëm sipas Uashington-it. Por kundërshtimi i hapur i Britanisë për përfshirjen e saj në integrimin europian, i deytroi zyrtarët amerikanë dhe francezë që ta çonin vetë përpara projektin për "Bashkimin Evropian", duke synuar pajtimin franko-gjerman.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995637642

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

12 other products in the same category:

More info

Historia e integrimit europian shpjegon qartë kompleksitetin e integrimit europian nga viti 1950 deri më tani. Ky botim i ri mban strukturën e njohur me tri pjesë - historinë, institucionet dhe politikat - por përfshin mbulim të zgjeruar të dy çështjeve të ndryshimeve kushtetuese dhe zgjerimit të unionit. Politika e re dhe zhvillimet institucionale janë hulumtuar plotësisht, dhe një kapitull krejtësisht i ri analizon dinamikën vendimmarrëse midis Komisionit, Këshillit dhe Parlamentit. Kapitulli i rishikuar plotësisht mbi marrëdhënien e ndërlikuar BE-U.S. përfshin diskutimet botëkuptimore të administratës së Bushit, pasojat e shumta të sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara dhe Spanjë, si dhe pasojat e vazhdueshme nga lufta në Irak.

Data sheet

ISBN9789995637642
RedaktoriJorgji Qirjako
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiJulia Çela