Cmim i reduktuar! Historia e integrimit europian Shiko më të madhe

Historia e integrimit europian

Desmond Dinan BTI0030

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në fund të vitit 1948, kur u mor vendimi përfundimtar rreth të ardhmes së Europës, "integrimi evropian perëndimor" pa Britaninë ishte i papranueshëm sipas Uashington-it. Por kundërshtimi i hapur i Britanisë për përfshirjen e saj në integrimin europian, i deytroi zyrtarët amerikanë dhe francezë që ta çonin vetë përpara projektin për "Bashkimin Evropian", duke synuar pajtimin franko-gjerman.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995637642

1 104 Lekë

-8%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

12 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Historia e integrimit europian shpjegon qartë kompleksitetin e integrimit europian nga viti 1950 deri më tani. Ky botim i ri mban strukturën e njohur me tri pjesë - historinë, institucionet dhe politikat - por përfshin mbulim të zgjeruar të dy çështjeve të ndryshimeve kushtetuese dhe zgjerimit të unionit. Politika e re dhe zhvillimet institucionale janë hulumtuar plotësisht, dhe një kapitull krejtësisht i ri analizon dinamikën vendimmarrëse midis Komisionit, Këshillit dhe Parlamentit. Kapitulli i rishikuar plotësisht mbi marrëdhënien e ndërlikuar BE-U.S. përfshin diskutimet botëkuptimore të administratës së Bushit, pasojat e shumta të sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara dhe Spanjë, si dhe pasojat e vazhdueshme nga lufta në Irak.

Të dhëna

ISBN9789995637642
RedaktoriJorgji Qirjako
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiJulia Çela