Vala e tretë - demokratizimi në fund të shekullit të njëzetë View larger

Vala e tretë - demokratizimi në fund të shekullit të njëzetë

Samuel P. Huntington BTI0085

New product

Përshkrim i shkurtër Një tipar mjaft i rëndësishëm i kësaj vepre është se ajo argumenton në mënyrë bindëse e me thellësi dhe është e shkruar në atë mënyrë që të jetë e kapshme nga çdo lexues i mençur. Për më tepër jep për demokratët që duan të kenë sukses një thesar këshillash praktike në formën e udhëzimeve të qarta për reformatorët.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789928406248
Viti i botimit2011

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër i kushtohet një zhvillimi të rëndësishëm politik global, ndoshta më i rëndësishmi i fundit të shekullit të njëzetë: kalimit të rreth tridhjetë vendeve nga sistemet politike jo demokratike në sistemet politike demokratike. Kjo është një përpjekje për të shpjeguar se përse ndodhi, si ndodhi dhe cilat ishin pasojat e drejtpërdrejta të kësaj vale demokratizimi të viteve 1974-1990. Ky libër i përket si teorisë ashtu edhe historisë, megjithëse ai nuk është as një vepër teorike dhe as një vepër historike. Ai ndodhet diku mes tyre, sepse është krejtësisht një libër shpjegues. "Një vepër e jashtëzakonshme si për shkencën historike, ashtu edhe për shkencën politike." "Vepra e Samuel P. Huntingtonit është e plotë nga shtrirja, e thellë nga vështrimi i saj historik dhe kulturor, e mprehtë nga analiza politike dhe mjaft e dobishme me këshillat e saj praktike për "demokratizuesit". "Samuel P. Huntington na ka dhënë një nga analizat më të mira konceptuale të shkencës politike bashkëkohore dhe kjo është një tjetër vepër në vazhdën e asaj tradite."

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789928406248
RedaktoriAlbert Rakipi&Ada Huibregtse
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiJorgji Qirjako