Diplomacia

Ralph G. Feltham BTI0015

New product

Përshkrim i shkurtër

Qëllimi i këtij libri është të japë një informacion të qartë dhe të besueshëm për ata që duan të nisin një karrierë diplomatike. Në të njëjtën kohë, të dhënat e librit janë të dobishme edhe për individë të cilëve u duhet të marrin pjesë në shumë konferenca me tema të ndryshme dhe për ata që janë të interesuar mbi mekanizmat e marrëdhënieve ndërkombëtare.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789928400383

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Diplomacia, një tekst bazë për të gjitha programet universitare dhe pasuniversitare në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe diplomaci. Libri i duhur dhe i pazëvendësueshëm për ata që janë angazhuar me karrierën ndërkombëtare dhe në veçanti me atë diplomatike. Ai është gjithashtu i dobishëm për të gjithë nëpunësit civilë që merren me marrëdhëniet me jashtë e që u duhet të ndjekin konferencat shumëpalëshe mbi një gamë të gjerë subjektesh dhe për ata që janë të interesuar për mekanizmat e marrëdhënieve ndërkombëtare. Përmbajtja e librit përfshin: Vendosjen dhe zhvillimin e marrëdhënieve diplomatike; Organizimin dhe funksionimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe misionit diplomatik; Protokollin dhe procedurat; Privilegjet dhe imunitetin diplomatik; Postet konsullore dhe zyrtarët e konsullatave; Bashkimin Europian, NATO - n, Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera ndërkombëtare; Çështje kryesore të së drejtës ndërkombëtare; Praktikën dhe procedurat e konferencave; Informimin, keqinformimin, dezinformimin dhe aftësitë e prezantimit në media; Fjalorin e termave diplomatike, konsullore dhe ekonomike.

Data sheet

ISBN9789928400383
RedaktoriJorgji Qirjako
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiTonin Beçi (përkth.)