Vala e trete - demokratizimi ne fund te shekullit te njezete Shiko më të madhe

Vala e trete - demokratizimi ne fund te shekullit te njezete

Samuel P. Huntington BTI0085

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një tipar mjaft i rëndësishëm i kësaj vepre është se ajo argumenton në mënyrë bindëse e me thellësi dhe është e shkruar në atë mënyrë që të jetë e kapshme nga çdo lexues i mençur. Për më tepër jep për demokratët që duan të kenë sukses një thesar këshillash praktike në formën e udhëzimeve të qarta për reformatorët.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789928406248

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër i kushtohet një zhvillimi të rëndësishëm politik global, ndoshta më i rëndësishmi i fundit të shekullit të njëzetë: kalimit të rreth tridhjetë vendeve nga sistemet politike jo demokratike në sistemet politike demokratike. Kjo është një përpjekje për të shpjeguar se përse ndodhi, si ndodhi dhe cilat ishin pasojat e drejtpërdrejta të kësaj vale demokratizimi të viteve 1974-1990. Ky libër i përket si teorisë ashtu edhe historisë, megjithëse ai nuk është as një vepër teorike dhe as një vepër historike. Ai ndodhet diku mes tyre, sepse është krejtësisht një libër shpjegues. "Një vepër e jashtëzakonshme si për shkencën historike, ashtu edhe për shkencën politike." "Vepra e Samuel P. Huntingtonit është e plotë nga shtrirja, e thellë nga vështrimi i saj historik dhe kulturor, e mprehtë nga analiza politike dhe mjaft e dobishme me këshillat e saj praktike për "demokratizuesit". "Samuel P. Huntington na ka dhënë një nga analizat më të mira konceptuale të shkencës politike bashkëkohore dhe kjo është një tjetër vepër në vazhdën e asaj tradite."

Të dhëna

ISBN9789928406248
RedaktoriAlbert Rakipi&Ada Huibregtse
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiJorgji Qirjako