Shteti Modern

Christopher Pierson BTI0076

New product

Përshkrim i shkurtër

Botimi i ri i këtij libri të mirënjohur dhe të shumëvlerësuar vazhdon të ofrojë prezantimin më të qartë dhe më të plotë të shtetit modern. Ai analizon shtetin nga zanafilla e tij historike, zhvillimin e tij në kohët moderne e deri te situata aktuale, ku shteti duket i rrezikuar nga fenomeni i globalizimit të shekullit XXI.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995673611
Viti i botimit2009

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shteti modern është jashtëzakonisht i rëndësishëm në jetën tonë të përditshme. Ai grumbullon pothuajse gjysmën e të ardhurave tona në formën e taksave. Ai regjistron lindjet, martesat dhe vdekjet. Ai edukon fëmijët dhe paguan pensionet tona. Shteti ka autoritet të padiskutueshëm detyrues, në disa raste nëpërmjet ushtrimit të sanksionit taksativ mbi mbrojtjen e jetës apo dënimin me vdekje. Por, megjitatë, shumë prej nesh do ta kishin të vështirë të thoshin saktësisht se çfarë është shteti. Botimi i këtij libri, të mirënjohur dhe shumë të vlerësuar, vazhdon të ofrojë prezantimin më të qartë dhe më gjithëpërfshirës të shtetit modern. Ai e ekzaminon shtetin nga zanafilla e tij historike, zhvillimin e tij në kohët moderne e deri te situata aktuale ku shteti duket i rrezikuar nga fenomeni i globalizmit të shekullit të njëzetenjë. Christopher Pierson, profesor i politikës në Universitetin e Notinghamit, në këtë libër analizon çështjet: historia e lindjes dhe e zhvillimit të shtetit; shteti dhe ekonomia; shtetet dhe shoqëritë; shtetet dhe shtetasit; shtetet brenda sistemit ndërkombëtar dhe shtetet "rebele" të dështuara.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995673611
RedaktoriJorgji Qirjako&Albert Rakipi
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiErion Shehi