E drejta martesore sheriatike View larger

E drejta martesore sheriatike

Mehmed Begoviq MAS0015

New product

Përshkrim i shkurtër Në këtë vepër autori Mehmed Begoviq, nga e drejta sheriatike në përgjithësi, trajton vetëm të drejtën martesore, të cilën, siç paraqitet në tekst, shkenca islame e konsideron si pjesën më të rëndësishme të së drejtës sheriatike.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319166

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë vepër autori Mehmed Begoviq, nga e drejta sheriatike në përgjithësi, trajton vetëm të drejtën martesore, të cilën, siç paraqitet në tekst, shkenca islame e konsideron si pjesën më të rëndësishme të së drejtës sheriatike. Vepra nis me një hyrje të shkurtër në studimin e së drejtës sheriatike, si kornizë ndërtimore e studimit. Libri shfaqet si një doracak informativ, por mund të shërbejë fare mirë edhe si libër mësimor për studentët që i nënshtrohen provimit të së drejtës sheriatike. Autori në studimin e tij ka përdorur metodën krahasuese, duke krahasuar institucionet e së drejtës martesore sheriatike në Jugosllavi me ato të vendeve të tjera, sidomos në Egjipt dhe në Algjeri, dhe ka vënë në dukje se kjo e drejtë, edhe pse e mbështetur në burime fetare, ka evoluar me kalimin e kohës në disa vende myslimane, por jo në mënyrë të njëtrajtëshme.

Data sheet

pages160
ISBN9789928319166
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiUrim Poshka