Cmim i reduktuar! E drejta martesore sheriatike Shiko më të madhe

E drejta martesore sheriatike

Mehmed Begoviq MAS0015

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në këtë vepër autori Mehmed Begoviq, nga e drejta sheriatike në përgjithësi, trajton vetëm të drejtën martesore, të cilën, siç paraqitet në tekst, shkenca islame e konsideron si pjesën më të rëndësishme të së drejtës sheriatike.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319166

736 Lekë

-8%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë vepër autori Mehmed Begoviq, nga e drejta sheriatike në përgjithësi, trajton vetëm të drejtën martesore, të cilën, siç paraqitet në tekst, shkenca islame e konsideron si pjesën më të rëndësishme të së drejtës sheriatike.
Vepra nis me një hyrje të shkurtër në studimin e së drejtës sheriatike, si kornizë ndërtimore e studimit. Libri shfaqet si një doracak informativ, por mund të shërbejë fare mirë edhe si libër mësimor për studentët që i nënshtrohen provimit të së drejtës sheriatike.
Autori në studimin e tij ka përdorur metodën krahasuese, duke krahasuar institucionet e së drejtës martesore sheriatike në Jugosllavi me ato të vendeve të tjera, sidomos në Egjipt dhe në Algjeri, dhe ka vënë në dukje se kjo e drejtë, edhe pse e mbështetur në burime fetare, ka evoluar me kalimin e kohës në disa vende myslimane, por jo në mënyrë të njëtrajtëshme.

Të dhëna

Faqe160
ISBN9789928319166
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiUrim Poshka