Categories

Specials

List of products by supplier: Aleph

per page
Showing 1 - 32 of 40 items
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Andrej Voznjesenski eshte nder poetet ruse dhe europiane më me ndikim ne shekullin e XX. Ai eshte perkthyer ne anglisht nga W. H. Auden, ku ka pergatitur edhe nje parathenie. Libri vjen ne shqip nen perkthimin nga anglishtja te poetit te njohur Bardhyl Londo dhe te botuar nga Aleph

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Julio Cortazar eshte nje nga mjeshtrat me te medhenj te tregimit boteror, - njeheresh edhe teoricient i ketij zhanri. Permes ketyre dy vellimeve vjen nje set ne pako me dy libra te cilat do te mbeten ne biblioteken tuaj si maja e zhanrit. Aleph i ka sjelle ne shqip permes perkthyesve te talentuar Aurel Plasari dhe Bashkim Shehu.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Të gjitha tregimet e këtij libri janë vendosur pak shumë nën shenjën e një teme, të cilën do ta cilësoji metafizike. Qysh nga Epi i Gilgameshit, problemi vdekjes është një temë që nuk i ndahet letërsisë. Nëse fjala divan, nuk kërkonte tone më të qarta e më të qeta kjo përmbledhje mund të kishte nëntitullin Divani perëndimor- lindor, me një ngjyrim ironik...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  420 Lekë 600 Lekë -30% In Stock

  420 Lekë
  600 Lekë -30%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

   “Historia e bletëve” është një roman epik për zhdukjen e bletëve. Në këtë vepër ndërthuren tri histori të vendosura përkatësisht në të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% In Stock

  Është një prej legjendave të letërsisë moderne europiane që e kapërceu kohën. Në dekadën përmbyllëse të shekullit XIX, intelektualët e rinj vjenezë -Jung-Ëien - u tronditen nga ardhja e një ylli të ri mes tyre, që shfaqet pas pseudonimit Loris, poezitë lirike të të cilit, në atë frymëmarrjen e tyre të shprehjes dhe pozës klasike, bashkonin mrekullisht...

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  560 Lekë 700 Lekë -20% In Stock

  Me dy ese nga Milan Kundera dhe Josif Brodskij shkruar mes viteve 1980-1986, gjashtë tregimet e këtij libri (si dhe një prozë dypjesëshe, A dhe B, që në dorëshkrim është pa titull) janë transkriptuar nga dorëshkrimet e Kishit, pas vdekjes së tij më 1989. Disa syresh janë autobiografikë. Të tjerët ringjallin kujtimin e disa shkrimtarëve europianoqendrorë,...

  560 Lekë
  700 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Letër e shkurtër lamtumirë e gjatë është një nga romanet më novatorë dhe zbavitës të të madhit Handke. Mbi të gjitha, ky roman është një letër dashurie për Amerikën, peizazhet e saj dhe kulturën vendase, me premtimin e një jete të re – apo trupon pa jetë të një të vjetre – janë të gjitha pas kthesës më të parë që ndesh.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Libri paraqet para lexuesit shqipëtar romanin autobiografik gjashtë vëllimësh të shkrimtarit të famshëm norvegjez Karl Ove Knausgaard që u shndërrua rrufeshëm në fenomenin më të madh letrar europian dhe botëror që kur hyri shekulli XXI.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  Kjo është e para përmbledhje e autorit W. B. Yeats-it në gjuhën shqipe. Ky vëllim me vepra të zgjedhura përfshin poezitë më antologjike të poetit. Por edhe disa pjesë dramatike, pjesë të pashmangshme të krijimtarisë së tij.

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% In Stock

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  560 Lekë 700 Lekë -20% In Stock

  Ajo ishte tridhjetë vjece dhe jetonte në një koloni shtëpish tip bungaloë të ndërtuar në formë tarracash në shpatin jugor të një malësie qendrore, pikërisht mbi tisin prej mjegulle të një qyteti të madh. Kishte ca sy që nganjëherë, edhe kur ajo nuk shikonte kënd, shkëlqenin, pa ndryshuar fytyra e saj në tërësi. Një pasdite të vonë dimri ishte ulur pranë...

  560 Lekë
  700 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  640 Lekë 800 Lekë -20% In Stock

  Roman pjesërisht autobiografik Nipi i Wittgensteinit me nëntitullin "Një miqësi", i Thomas Bernhardit përshkruan marrëdhëniet e pazakonta mes narratorit, një shkrimtari jo dhe aq i ndryshëm nga Thomas Bernhard dhe nipit të jashtëzakonshëm, por të çmendur, të filozofit të famshëm Ludwig Wittgenste

  640 Lekë
  800 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  720 Lekë 900 Lekë -20% In Stock

  Ky është një roman i madh, shpesh fantast, fuqimisht evokues, për kon­iktin e një burri me veten dhe udhëtimin e tij drejt zgjidhjes së këtij kon­ikti.

  720 Lekë
  900 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% In Stock

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Fitues i Çmimit International Booker Prize për vitin 2020, romani i jashtëzakonshëm debutues i shkrimtares holandeze Maricke Lucas Rijneveld, na paraqet një botë gjuhe si askush tjetër e duke ardhur me vërtetësi dhe bukuri ne gjuhën shqipe.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% In Stock

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ne kete antologji eseistike vijne te perzgjedhur nga Aleph disa nga esete me te spikatura te Josif Brodskij per letersine, poezine, personazhe te shquara ne histori, per situata dhe gjendje njerezore.  

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 500 Lekë In Stock

  Një seri e cila përmban 5 libra me poezi te autorëve të ndryshëm amerikanë. Poetët që paraqiten në këtë botim përfaqësojnë ndër kulmet e poezisë amerikane dhe asaj botërore të shekullit XX dhe në vazhdim.

  2 500 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 40 items