Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Aleph

Aleph eshte nje shtepi botuese e drejtuar nga perkthyesi dhe poeti Gentian Çoçoli, e fokuar kryesisht me botime ne fushen e poezise boteore dhe studimeve

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 40 libra
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  Andrej Voznjesenski eshte nder poetet ruse dhe europiane më me ndikim ne shekullin e XX. Ai eshte perkthyer ne anglisht nga W. H. Auden, ku ka pergatitur edhe nje parathenie. Libri vjen ne shqip nen perkthimin nga anglishtja te poetit te njohur Bardhyl Londo dhe te botuar nga Aleph

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Julio Cortazar eshte nje nga mjeshtrat me te medhenj te tregimit boteror, - njeheresh edhe teoricient i ketij zhanri. Permes ketyre dy vellimeve vjen nje set ne pako me dy libra te cilat do te mbeten ne biblioteken tuaj si maja e zhanrit. Aleph i ka sjelle ne shqip permes perkthyesve te talentuar Aurel Plasari dhe Bashkim Shehu.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Romani Dera është një zhbirim tronditës i marrëdhënieve mes dy grave krejt të ndryshme. Magda është shkrimtare, e arsimuar e martuar me një akademik të njohur, shumë e gjendur me njerëzit dhe me një marrëdhënie të ndërlikuar me regjimin komunist në Hungari. Emerenca është një fshatare, e vrazhdë, analfabete, e akullt dhe në dukje pa moshë. Ajo jeton në...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Mos vallë jemi thjesht vrojtues të një simulimi që do të na përudhte përgjatë jetës sonë? Kjo është pyetja që shtron rrëfyesi ynë tek njihet me Mirko Bevilakuan, një njeri i çuditshëm dhe i prirur të takohet fshehtazi herë pas here me Klarën, një vajzë e re që kujdeset për një damë kroate, të moshuar e të sojme. 

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në kujtesën kaq millimetrike, në humorin kaq subversiv, në gjithçka që e bën ate njërin prej intelektualeve të mëdhenj të epokés, në kuptimin klasik te fjalës.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Të gjitha tregimet e këtij libri janë vendosur pak shumë nën shenjën e një teme, të cilën do ta cilësoji metafizike. Qysh nga Epi i Gilgameshit, problemi vdekjes është një temë që nuk i ndahet letërsisë. Nëse fjala divan, nuk kërkonte tone më të qarta e më të qeta kjo përmbledhje mund të kishte nëntitullin Divani perëndimor- lindor, me një ngjyrim ironik...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Robertson është bërë një prej poetëve më të dashur dhe të vlerësuar në Skoci krahas dy poetëve të tjerë po aq të rëndësishëm, John Burnside dhe Don Paterson. Robertson që me librin e parë poetik u shfaq si poet me një zë të plotë, të pjekur, Në këmbënguljen e vet poetike për të sjellë në bashkëkohësi tema burimore klasike, ai patjetër që mori si model dy...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  Thellësisht misterioz, por bazuar në detaje të prekshme, përditshme, është mrekulli alkimike, që kthen vizionin në rrëfim kulluar. Romani 'Ultësirat mahnitëse e letërsisë që shkruhet sot kudo, çdo gjuhë.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

   “Historia e bletëve” është një roman epik për zhdukjen e bletëve. Në këtë vepër ndërthuren tri histori të vendosura përkatësisht në të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Asnjë libër, asnjë imazh i vetëm libri. 'Thotë presidenti i klubit Zes, 'Librat janë korruptimi i ideve të pastra: e dobishme ështe vetëm imagjinata'.  Jashtë dritareve po ndodh një prej tmerreve më të mëdha në histori, terrori bolshevik, por këta imagjinarë epokash e kaptojnë kohën...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Është një prej legjendave të letërsisë moderne europiane që e kapërceu kohën. Në dekadën përmbyllëse të shekullit XIX, intelektualët e rinj vjenezë -Jung-Ëien - u tronditen nga ardhja e një ylli të ri mes tyre, që shfaqet pas pseudonimit Loris, poezitë lirike të të cilit, në atë frymëmarrjen e tyre të shprehjes dhe pozës klasike, bashkonin mrekullisht...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Me dy ese nga Milan Kundera dhe Josif Brodskij shkruar mes viteve 1980-1986, gjashtë tregimet e këtij libri (si dhe një prozë dypjesëshe, A dhe B, që në dorëshkrim është pa titull) janë transkriptuar nga dorëshkrimet e Kishit, pas vdekjes së tij më 1989. Disa syresh janë autobiografikë. Të tjerët ringjallin kujtimin e disa shkrimtarëve europianoqendrorë,...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Letër e shkurtër lamtumirë e gjatë është një nga romanet më novatorë dhe zbavitës të të madhit Handke. Mbi të gjitha, ky roman është një letër dashurie për Amerikën, peizazhet e saj dhe kulturën vendase, me premtimin e një jete të re – apo trupon pa jetë të një të vjetre – janë të gjitha pas kthesës më të parë që ndesh.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Libri paraqet para lexuesit shqipëtar romanin autobiografik gjashtë vëllimësh të shkrimtarit të famshëm norvegjez Karl Ove Knausgaard që u shndërrua rrufeshëm në fenomenin më të madh letrar europian dhe botëror që kur hyri shekulli XXI.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Dhe rraskapitem kur ju shoh të regëtini ashtu, të rrudhura dhe të kuqe krejt, si lëkura e një goje. Goja u gjakos, Të vogla buzë të përgjakura!

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Kjo është e para përmbledhje e autorit W. B. Yeats-it në gjuhën shqipe. Ky vëllim me vepra të zgjedhura përfshin poezitë më antologjike të poetit. Por edhe disa pjesë dramatike, pjesë të pashmangshme të krijimtarisë së tij.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Romani i tij 'Melankolia e qëndresës' është një komedi e apokalipsit, një libër për një zot që jo vetëm deshton, por edhe nuk kthehet të bëjë llogaritë. Më pak maniak, më pak i ngërthyer se romani "Luftë dhe Luftë', 'Melankolia e qëndresës' ka elemente të romanit tradicional social.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ajo ishte tridhjetë vjece dhe jetonte në një koloni shtëpish tip bungalow të ndërtuar në formë tarracash në shpatin jugor të një malësie qendrore, pikërisht mbi tisin prej mjegulle të një qyteti të madh. Kishte ca sy që nganjëherë, edhe kur ajo nuk shikonte kënd, shkëlqenin, pa ndryshuar fytyra e saj në tërësi. Një pasdite të vonë dimri ishte ulur pranë...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  MJESHTRAT E VJETËR është një rrëfim djallëzisht argëtues për miqësinë mes dy njerëzve në moshë madhore.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Roman pjesërisht autobiografik Nipi i Wittgensteinit me nëntitullin "Një miqësi", i Thomas Bernhardit përshkruan marrëdhëniet e pazakonta mes narratorit, një shkrimtari jo dhe aq i ndryshëm nga Thomas Bernhard dhe nipit të jashtëzakonshëm, por të çmendur, të filozofit të famshëm Ludwig Wittgenste

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Ky është një roman i madh, shpesh fantast, fuqimisht evokues, për kon­iktin e një burri me veten dhe udhëtimin e tij drejt zgjidhjes së këtij kon­ikti.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Kur Laxnessi e quan veten, me anë të një personazhi letrar, si “më të madh se gjithë islandezët e tjerë,” ai po shpallte një pretendim që me kalimin e kohës do bëhej aq jashtëzakonisht i vërtetë, sa të dukej si rezervë. 

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Obabakoak është një roman vezullues, i paparashikueshëm për jetën në Obaba, një fshat bask i largët dhe ekzotik. Babai i i një djaloshi ende në bankat e shkollës, një inxhinier i njohur minierash, e rrit të birin me trillime mbi jetën që e pret, një ambientalist i pafat shpëton përditë hardhuca të padëmshme ndërsa një mision shpëtimi i një ekspedite...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Fitues i Çmimit International Booker Prize për vitin 2020, romani i jashtëzakonshëm debutues i shkrimtares holandeze Maricke Lucas Rijneveld, na paraqet një botë gjuhe si askush tjetër e duke ardhur me vërtetësi dhe bukuri ne gjuhën shqipe.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Ne kete antologji eseistike vijne te perzgjedhur nga Aleph disa nga esete me te spikatura te Josif Brodskij per letersine, poezine, personazhe te shquara ne histori, per situata dhe gjendje njerezore.  

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 500 Lekë Në stok

  Një seri e cila përmban 5 libra me poezi te autorëve të ndryshëm amerikanë. Poetët që paraqiten në këtë botim përfaqësojnë ndër kulmet e poezisë amerikane dhe asaj botërore të shekullit XX dhe në vazhdim.

  2 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 40 libra