Kryqtari i fundit View larger

Kryqtari i fundit

Virgjil Kule A-002370

New product

Përshkrim i shkurtër

Për herë të parë vjen për lexuesit një ditar i hollësishem diplomatik  i planeve dhe veprimeve shtetformuese të Skënderbeut. Hap pas hapi në ndjekjen e një kariere intriguese, gjatë së cilës shpata nuk u përdor si qëllim në vetvete, por për të çarë ferrat në shtigjet e labirintit të ndërlikuar drejt objektivit politik për krijimin e mbretërisë arbre, nën dinastinë kastriotase. Dokumente dhe analiza që vijnë për lexuesit nën punën e mundshme, plot pasion dhe profesionalizëm të studiuesit dhe gazetarit të njohur Virgjil Kule.

More details

12 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Maluka
ISBN978998060044

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

I vetmi kryqtar aktiv që mbeti në Ballkan ishte Skënderbeu i Shqipërisë”, - shkruan në një studim të vitit 1998 bizantinisti i njohur, Prof. Donald MacGillivraj Nicol (Fellowship në British Academy dhe anëtar i Royal Irish Academy).

Nga qindra dokumente që përmban ky libër del qartë roli i Skënderbeut në koalicionin e madh ushtarak (kryqëzatë) të Europës Perëndimore kundër dyndjes osmane në shekullin e XV.

Ai krijoi Frontin e Dytë në Ballkanin Perëndimor që veproi krahas Frontit Verior të Danubit duke u bërë kështu për një çerek shekulli mbrojtësi i pathyeshëm i civilizimit shqiptar që ishte i njëjtë me atë europian.

Burrë shteti, Skënderbeu e shfryëtzoi me mjeshtëri potencialin politik dhe ushtarak të kryqëzatës për të krijuar shtetin shqiptar në trajtë mbretërie, nën dinastinë e Kastriotëve. Ky mision, krahas gjenialitetit ushtarak, lypte edhe një talent të jashtëzakonshëm për jurispudencë dhe diplomaci, aspektet thelbësore të të cilave (deri më tani pak të njohura) paraqiten në këtë ditar.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages509
ISBN978998060044
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveRibotim
I ri1